Алерголог София - Д-р МандажиеваАлерголог София - Д-р Мандажиева
  • НАЧАЛО
  • ЗА МЕН
  • ГАЛЕРИЯ
  • ДЕЙНОСТИ
    • ТЕСТОВЕ
    • МЕТОДИ НА ЛЕЧЕНИЕ
  • КОНТАКТИ
  • УВОД В АЛЕРГОЛОГИЯТА
    • АЛЕРГИЯ
    • КОГА ДА ПОТЪРСИМ АЛЕРГОЛОГ
    • ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
    • ЗАБОЛЯВАНИЯ И СИМПТОМИ
0877 589 040
m_mandajieva@abv.bg
Facebook
YouTube

АЛЕРГИЧНИ ТЕСТОВЕ

ТЕСТ ЧРЕЗ УБОЖДАНЕ (Prick Test)
ИНТРАДЕРМАЛНО ТЕСТУВАНЕ
ЕПИКУТАННО ТЕСТУВАНЕ (Patch test)
ТЕСТ ЧРЕЗ УБОЖДАНЕ (Prick Test)

Тестът с убождане представлява накапване на малко количество от подозирания алерген върху предмишницата след почистване на кожата с дезинфектант, последвано от леко убождане с игла или лансета (сталерпойнт) през капката алерген. Може да се извърши тестуване на няколко алергена едновременно, винаги съпроводено от поставяне на положителна и отрицателна контрола.

С прик тестуване се изследват инхалаторни битови, поленови алергени, инсектни и хранителни алергени,някои медикаменти, локални и общи анестетици, йодконтрастни вещества и ваксини.

Преди предстоящо прик тестуване е необходимо да се спре лечение с антихистамини за различен период от време в зависимост от медикамента, някои антидепресанти, високи дози кортикостероиди.

Отчитането на резултата става количествено след 15-20 минути.
Невинаги положителният резултат е доказателство за наличието на клинично значимо алергично заболяване.

Алергените, с които тестуваме в клиниката са на Stallergenes и Лаборатория по Алергология, НЦСПБ

ИНТРАДЕРМАЛНО ТЕСТУВАНЕ

Представлява инжекционно вкарване на малко количество алерген в кожата (дермата).
Интрадермалното тестуване се прилага за изследване на медикаментозна алергия след отрицателен прик тест в съответното за всеки медикамент разреждане, при изследване на алергия към ваксини след отрицателен прик тест, инсекти, някои инхалаторни алергени като плесени.

Отчитането на резултата става както при прик тестуването – количествено след 15-50 минути, а когато е с медикаменти може да се наложи и отчитане на 24-я час.

Интрадермалното тестуване трябва да се извършва само от специалист алергогол, запознат с рисковете на този тест.

ЕПИКУТАННО ТЕСТУВАНЕ (Patch test)

В кабинета прилагаме тестовете на Chemotecnique Diagnostics, световен лидер в епикутанното тестуване.

Tестуване с лепенки, които се поставят най-често на гърба. Метод на тестуване за доказване на контактна алергия/контактен дерматит, алергия към метали, медикаментозна алергия. Наборът от алергени за епикутанно тестуване се нанася поотделно в специални камерки на лепенките за тестуване, след което се залепват на гърба за период от 48 часа.

Отчитането на резултата става на 3-я и на 7-я ден.
Епикутанното тестуване се прилага за доказване на контактна алергия и някои форми на медикаментозна алергия.

КОЖНОАЛЕРГИЧНО ТЕСТУВАНЕ

ОБЩИ ИГЕ АНТИТЕЛА
СПЕЦИФИЧНИ ИГЕ АНТИТЕЛА
ЕСР (Изследване на Еозинофилен Катионен Протейн)
СЕРУМНА ТРИПТАЗА
ОБЩИ ИГЕ АНТИТЕЛА
Метод за количествено определяне на общи ИгЕ антитела в кръвта.

Определянето на общи ИгЕ антитела насочва към наличие на атопично заболяване – алергичен ринит, астма и атопичен дерматит. Повишени общи ИгЕ може да има и при други заболявания като хроничен хиперпластичен синузит, уртикария, неатопична астма, паразитни инфекции, имунодефицити, някои злокачествени заболявания.

Изследването на общите ИгЕ антитела едновременно с изследване на специфични ИгЕ антитела, повишава точността на диагнозата и вероятността за откриване на провокиращия заболяването алерген.

Нормалните стойности на общи ИгЕ антитела не изключват наличието на алергично заболяване.

Серумната концентрация на ИгЕ е възрастово обусловена, с различни нормални стойности за съответната възраст.

СПЕЦИФИЧНИ ИГЕ АНТИТЕЛА

Koличественото определяне на специфични ИгЕ антитела в кръвния серум, подобно на кожноалергичното прик тестуване е метод, който позволява откриване на специфичния алерген, идентифициране на стадия на сенсибилизация, предприемане на мерки за избягване на алергена и евентуално започване на специфична имунотерапия (лечение с алергенна ваксина).

Положителният резултат при кожните проби невинаги е идентичен на клинично изявено алергично заболяване.

Предимства на кръвния тест за определяне на специфични ИгЕ антитела е липсата на възрастови ограничения, не се налага спиране на антихистаминовата терапия и може да се проведе и при наличие на обширен кожен обрив, когато е трудно провеждане на кожноалергично тестуване.

Определянето е количествено от 0-100 kUA /l в класове.

Серумният тест за изследване специфични ИгЕ антитела позволява изследване на чувствителност (алергия) към изключително богат набор от инхалаторни алергени като полени, домашни микрокърлежи, хлебарки, епидермални и животински протеини от домашни и диви животни и птици, алергени от домашни любимци, плесени, дрожди и микроорганизми, инсекти като оса, пчела, комари, огромен набор от храни, медикаменти, дезинфектанти. локални анестетици и йодконтрастни вещества, инсулин.

Изследването на специфични ИгЕ антитела в кабинета се извършва по технология / метода на ImmunoCAP – Phadia, световен лидер в производството на специфични и общи антитела.

ЕСР (Изследване на Еозинофилен Катионен Протейн)

Eозинофилите са кръвни клетки, които играят основна роля в поддържане на алергичното възпаление при бронхиална астма и други алергични заболявания. Активираните еозинофили отделят голямо количество протеини, които са токсични за тъканите и при продължително възпаление причиняват невъзвратими промени.

Един от тях е еозинофилния катионен протеин (ЕСР).

Измереното повишение на ЕСР показва наличието на алергичното възпаление и неговата тежест при съмнение за бронхиална астма, някои форми на синузит, атопичен дерматит и хипереозинофилни състояния.

СЕРУМНА ТРИПТАЗА

Мастоцитите са големи тъканни клетки, които се намират в най-голямо количество в определени тъкани като кожа, чревната лигавица, лигавицата на дихателните пътища и костния мозък.
Мастоцитите са основната клетка на алергичното възпаление и тяхната тъканна локализация определя най – честите симптоми на алергичните реакции от страна на кожата, дихателните пътища – нос и бял дроб и чревния тракт.
Основните вещества, които отделят мастоцитите при активиране в резутат на среща с алергена, са хистамин и серумна триптаза.

Ако по една или друга причина в организма има твърде много мастоцити, както е при заболяването „Мастоцитоза“, или те са свръхактивирани, хистаминът, който се отделя, може да предизвика от леки симптоми като зачервяване на кожата и сърбеж до животозастрашаващи състояния като анафилактичен шок.

Индикатор за активиране на мастоцитите с доказано приложение в практиката е изследването на серумната триптаза.

В случай на остри симптоми и съмнение за анафилаксия изследването на серумната триптаза трябва да се извърши от 30 минути до 2 часа от началото на реакцията. В тези случаи увеличението на серумната триптаза е за кратко, до 2 часа, след което стойностите се връщат до нормалните в рамките на 24 часа. Това налага изследването да се повтори поне 24 часа след анафилаксията. Изследването на серумната триптаза се прилага когато пациентът има повтарящи се епизоди, диагнозата е неясна , както и за разграничаване на анафилаксията от кардиогенен и вазовагален шок.
При мастоцитоза, едно рядко заболяване, което протича с увеличен брой мастоцити и последващите от това симптоми, които много наподобяват тежка алергична реакция, нивото на серумната триптаза може да бъде постоянно високо. В тези случаи на първо място се налага изследване на базовото ниво на серумна триптаза, последвано от други методи за потвърждаване на диагнозата, включително генетични изследвания.

Не винаги повишените нива на серумна триптаза са доказателствени за наличие на мастозитоза.
Изследване на серумна триптаза се налага и преди започване на специфична имунотерапия с инсекти, оси и пчели.
Кръвната проба , взета за изследване на серумна триптаза в регламентираното време/часове, може да се съхранява на 4 градуса и да се транспортира за изследване след осъществяване на връзка с кабинета.

Има само един утвърден метод за изследване на серумната триптаза ImmunoCap Tryptase, Phadia Laboratory Systems, Uppsala, Sweden, апарат, с който кабинетът разполага.

ФУНКЦИОНАЛНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

СПИРОМЕТРИЯ
ПИКФЛОУМЕТРИЯ
СПИРОМЕТРИЯ
Спирометрията е лесен за изпълнение тест, който може да оцени функцията и капацитета на белия дроб посредством вдишване , издишване и бързо форсирано издишване.

Различните измерени показатели могат да подпомогнат поставянето на диагнози като бронхиална астма, хронична обструктивна белодробна болест, дихателни нарушения на нивото на ларинкса или дихателни симптоми, свързани с други заболявания извън белия дроб.

Спирометрията е основен метод за проверка резултата от лечението на хронични белодробни заболявания.

ПИКФЛОУМЕТРИЯ

Представлява портативно, лесно за употреба устройство, което се използава при пациенти с астма за определяне колко добре е контролирана астмата.

Пикфлоуметрията е важна част от лечението и подпомага пациента бързо да разпознае симптомите на настъпващ пристъп. При обострянето в резултат на възпаление и спазъм на гладките мускули на бронхите, настъпва стесняване на дихателните пътища,водещо до задържане на количеството на издишания въздух. То може да бъде измерено часове, дори дни преди астматичен пристъп, а това ще позволи бързо да се оптимизира лечението на астмата.

Пикфлоуметрията като част от плана за действие при астма е важен и лесен метод за предотвратяване на пристъп.

© 2013 - 2020 Д-р Мандаджиева | Designed by Smart Media ltd