От 1906 г. в повече от едновековната си история за медицинската практична и научна общност терминът АЛЕРГИЯ е бил както конкретно понятие, така и въпрос на гледна точка. Създателят на концепцията за алергията и на термина „алергия“ австрийският педиатър Клемент фон Пирке едва ли е предполагал, че “ алергията “ ще завладее улицата и ще се превърне в термин- чадър обединяващ , както много заболявания, така и нещо досадно, неясно и смущаващо.
Много често пациентите ни питат дали, ако по-рано бяха взели мерки, щяха да се предпазят от алергия. Много майки, имат угризения, че не са подложили по-рано детето си на диета. В алергологията никога не е късно за лечение и профилактика, а понякога прекалените действия могат да вредят или да Ви лишат от много човешки удоволствия.
Целта на едно обстойно алергологично изследване е откриване на провокиращия алерген. Много важно е да ни дадете повече информация за домашната и работна среда, за наличието на хоби и занимания в свободното време, и ако имате документация за провеждано лечение много време назад .
Следват кожноалергични проби и кръвни методи на изследване, които за огорчение на пациента невинаги са положителни. Не се отчайвайте, отрицатените тестове също поставят диагноза. Понякога заболявания като например локален алергичен ринит, медикаментозната алергия протичаща по друг тип алергична реакция, хранителна непоносимост, или автоимунно заболяване и имунен дефицит тестовете са отрицателни.